Конспект уроку: Фізика, як навчальний предмет у школі
Останнє редагування: 2016-01-24
Автор: Тютюнова Оксана Іванівна
ТЕМА: Фізика як навчальний предмет у школі. Фізичний кабінет та його обладнання.
Мета: сформувати поняття фізики, як навчального предмету; сформувати поняття про природу і матерію як об’єкти вивчення фізики. Навчитися розрізняти фізичні явища, фізичні тіла та речовини. Ознайомити учнів з обладнанням кабінету, вивчити правила безпеки при проведенні лабораторних робіт. Розвивати зацікавленість при вивченні фізики; розширювати кругозір та фізичну компетентність учнів. Розширити кругозір учнів, викликати цікавість до вивчення нового предмету. . Формувати свідоме ставлення до дотримання правил безпеки при роботі з приладами в кабінеті фізики.
Прилади та матеріали для роботи з учнями:
Демонстрація. ТБ при роботі з приладами зі скла (мірний циліндр, відливна посудина, мірна склянка, колба).
Демонстрація. ТБ при роботі з штативом (штатив з муфтою, лапка, кільце, пружина, жолоб, кулька, металевий циліндр).
Демонстрація. Вимірювальні прилади (динамометр, термометр, вольтметр, лінійка).
Інструкція “Правила безпеки при роботі в кабінеті фізики”.
План уроку:
I. Організаційний момент.
II. Вивчення нового матеріалу.
III. Розв’язування задач.
IV. Типові запитання до уроку.
V. Домашнє завдання.
Хід уроку
- I. Організаційний момент.
- II. Вивчення нового матеріалу.
Фізика - наука про природу. Вивчаючи цю цікаву науку ви дізнаєтесь чому Земля обертається навколо Сонця; чому відбувається зміна пір року та зміна дня і ночі; чому виникає полярне сяйво, веселка або міраж; коли з`являється туман, іній, роса; чим небезпечна блискавка і що означає грім і ще багато чого іншого.
Дякуючи знанням з фізики люди виготовляють автомобілі, потяги, літаки, кораблі, космічні ракети; підкорюють енергію вогню, вітру, Сонця, води. Всі побутові прилади, які оточують нас вдома були винайдені фізиками: телефон, електрична лампа, мікрохвильова піч, холодильник, телевізор, комп`ютер і багато інших приладів.
Фізика озброює людину знаннями про навколишній світ, дає змогу його змінювати, використовувати природні явища для своїх потреб. На уроках фізики у 7 класі ви ознайомитеся з будовою речовин, різними механічними процесами. Навчитесь вимірювати площі фігур та об’єми тіл, проводити фізичні дослідження.
Під час вивчення фізики, ви будете самостійно проводити досліди, результати яких будете записувати у спеціальні зошити: зошити для лабораторних робіт. При цьому ви будете користуватись різними фізичними приладами: мензурками, колбами, терезами, термометрами. Щоб не зламати прилади і не травмуватись під час виконання лабораторних робіт потрібно знати і виконувати правила техніки безпеки у кабінеті фізики. Давайте ознайомимось з інструкцією “Правил безпеки при роботі в кабінеті фізики”.
Скажіть, а які науки ще займаються вивченням природи? Так, це біологія, географія, астрономія, екологія і всі вони спираються на досягнення фізики.
На уроках природознавства ви вчили, що будь-які зміни у природі називаються явищами. А фізика вивчає ті явища, які можна пояснити використовуючи закони фізики.
Фізичні явища - це явища, які можна описати за допомогою фізичних законів.
Види фізичних явищ:
1) Механічні явища – це явища пов`язані із рухом тіл; наприклад рух автомобіля, коливання гілки дерева, політ птаха.
2) Теплові явища – це явища пов`язані із зміною температури; наприклад нагрівання води, плавлення металу, утворення роси і туману.
3) Електричні явища - це явища пов`язані із електричними зарядами; наприклад електризація гребінця, екрану телевізора, блискавка.
4) Магнітні явища - це явища пов`язані із магнітами; наприклад орієнтація стрілки компаса, притягання металевих предметів до магніту.
5) Світлові явища - це явища пов`язані із світлом; наприклад веселка, «сонячний зайчик», збільшення предметів за допомогою лупи.
6) Звукові явища - це явища пов`язані із звуком; наприклад луна, поширення звуку у воді, ультразвуки.
Фізичні явища пояснюють через закони фізики. Незважаючи на відмінності, всі перелічені явища мають спільну ознаку: під час фізичних явищ руйнування одних та утворення інших речовин не відбувається. Внаслідок фізичних явищ змінюється лише агрегатний стан речовини, форма чи розміри тіл.
Навколишній світ має різні структурні рівні:
- Мегасвіт – космічні об’єкти.
- Макросвіт – світ, у якому ми живемо.
- Мікросвіт – світ, якого ми не бачимо неозброєним оком.
Об’єкти навколишнього світу, що нас оточують називають фізичними тілами (рослини, тварини, книга, парта, дерево, автомобіль і т.д.). Те з чого складаються фізичні тіла називається речовиною (деревина, залізо, пластик, пісок).
Все що реально існує навколо нас і не залежить від наших знань про нього називається матерією.
Існує два види матерії:
ІІІ. Розв`язування задач.
1. Укажіть, що ставиться до поняття «фізичне тіло», а що до поняття «речовина»: літак, космічний корабель, мідь, авторучка, порцеляна, вода, автомобіль.
2. Приведіть приклади наступних фізичних тіл: а) складаються з того самого речовини; б) з різних речовин однакової назви й призначення.
3. Назвіть фізичні тіла, які можуть бути зроблені зі скла, гуми, деревини, сталі, пластмаси.
4. Укажіть речовини, з яких складаються наступні тіла: ножиці, склянка, футбольна камера, лопата, олівець.
5. Накреслите в зошиті таблицю й розподілите в ній наступні слова: свинець, грім, рейки, пурга, алюміній, світанок, буран, Місяць, спирт, ножиці, ртуть, снігопад, стіл, мідь, вертоліт, нафта, кипіння, заметіль, постріл, повінь.
ІV. Підсумок уроку.
- Дайте визначення поняттю фізика. Що вона вивчає?
- Які явища відносять до фізичних? Наведіть приклади фізичних явищ.
- Дайте визначення матерії. Які види матерії ви знаєте?
- Дайте визначення фізичного тіла. Наведіть приклади фізичних тіл.
- Що таке речовина? Наведіть приклади речовин.
V. Домашнє завдання. Прочитати матеріал за підручником (параграф 1); вивчити за конспектом; завдання 1-5 підручника.