Чергування голосних в коренях слів
Останнє редагування: 2013-03-25
Автор: Крутенюк Людмила Анатоліївна
Матеріал підготовлений вчителем початкових класів ФМГ № 17 міста Вінниці Крутенюк Л.А.
Тема. Чергування голосних о, е і в коренях слів
Мета: ознайомити учнів із властивістю голосних у корені слова, чергуванням з о на і та е на і; формувати вміння учнів користуватися цією особливістю при зміні слів або доборі спільнокореневих; збагачувати словниковий запас; розвивати каліграфічні навички, вміння узагальнювати; виховувати почуття поваги до старших.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Вправа 182) – слайд 2;
- Чи є спільнокореневими слова роду, народ, рідне?
- Які ще спільнокореневі слова ви добрали?
- Як ви розумієте вислів: «Народ — зодчий мови, мова — зодчий народу»?
Поясніть значення слів: (слайд 3)
зодчий — художник-будівельник;
творець — той, хто створює що-небудь цінне;
будівничий — який створює що-небудь; творчий;
архітектор — фахівець з архітектури, будівничий.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Сьогодні на уроці ми ознайомимось із ще однією особливістю української мови. Зокрема ми поспостерігаємо за змінами голосних у корені, потренуємось у вмінні чергувати їх.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Відгадайте загадку: (слайд 4)
Є чарівник у школі в нас.
Ану, вгадайте, хто він?
Озветься – тиша йде у клас.
Озветься ще раз – гомін.
Щоб не спізнитись на урок,
Нам голос подає … (дзвінок) .
2. Запишіть по пам’яті: (слайд 5)
Шкільний дзвінок уже лунає,
Дзвоник школярів скликає.
3. Знайдіть у вірші спільнокореневі слова. Виділить у них корінь. (слайд 6)
Шкільний, школярів; дзвінок, дзвоник.
Висновок: в коренях деяких слів при їх зміні відбувається чергування голосних звуків.
4. Спостереження за чергуванням голосних звуків у коренях слів. Прочитай вірш та знайди спільнокореневі слова, в яких відбулося чергування. (слайд 7)
Дмитрик котика муштрує,
А кіт вдає, що не чує.
- Стрибни людям напоказ,
Стрибни, котику, хоч раз.
Дмитрик просить і чекає,
А кіт впертий не стрибає. (Котика, котику – кіт).
Прочитай вірш та знайди слова, в яких відбулося чергування (слайд 8)
Ведмідь малював картину:
Осику, березу, ялину.
Й між ними – червону калину.
А поруч поставив пасіку
І вікна відкрив у поле,
А сам у кущі сховався,
Щоб не кусали бджоли.
Бо дуже хотілося меду
Рудому ведмедю. (Ведмідь – ведмедю).
- Які голосні звуки чергувалися з і?
Висновок. В українській мові в коренях слів відбувається чергування звуків [о] з [і] та [е] з [і]. (слайд 9)
Фізкультхвилинка
5. Тренувальні вправи на чергування голосних у корені. Творчий диктант «Кого чи чого нема». Зміни слова та виділи корінь за зразком. (слайд 10)
Ніч – ночі, піч – печі,
лід – папір –
колір – осінь –
корови – річ –
- Які голосні звуки чергувалися з і?
- Спробуємо зробити висновок, коли в таких випадках писати о та е, а коли — і.
- Подивіться на слова та скажіть, у якому складі (закритому чи відкритому) стоять о та е. (У відкритому)
- А в якому опиняється голосна і? (У закритому)
- Чи можете ви зробити висновок, коли писати о та е, а коли — і?
6. Поетична хвилинка відпочинку. (слайд 11)
В переливах слів ми раді відтінити тут одне:
Там де І в закритім складі,у відкритім – О та Е.
У закритім складі гість, у відкритім – гостя жди.
У закритім складі шість, у відкритому – шести.
Не кінець тут прикладам, - ще раз викладем:
Лебідь – лебедя, обід – обода,
Невід – невода, чобіт – чобота…
А є й виняток: хобот – хобота,
Й ще сучасніший: робот – робота.
Д. Білоус
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вибіркове списування. Вправа 186. (слайд 12)
Прочитайте текст.
- Чи доводилося вам чути дзвін маленьких сніжинок?
Випишіть спільнокореневі слова. Яке чергування відбулося?
Перевір себе: Дзвонить, дзвін, дзвіночки, дзвенять.
2. Гра «Зміни слово» (слайд 13)
Слово – ягоди – колесо –
село – ніч – сіль –
біль – схід – стіл –
грім – вечір – радість –
школа – шість – рід –
3. Відгадайте загадки. Змініть слова або доберіть спільнокореневі так, щоб відбулося чергування голосного у корені слова. (слайд 14)
Сопе, хропе, чхає, сюди-туди зазирає;
На морозі замерзає, бо одежини не має. (Ніс - носик)
У щуки зовсім їх немає,
А білий гриб одну лише має.
Курчатко — дві; а що з трьома?
Нехай кмітливий відгадає!
А чорний жук їх має шість...
Що це таке — хто відповість? (Ноги - ніжка)
Сам у церкві не буває,
А інших туди закликає. (Дзвін - дзвони)
V. Підсумок уроку
1. Чи уважно ти працював? (слайд 15)
- Які зміни можуть відбуватися в корені при зміні слів або підборі споріднених?
- У яких складах пишеться і?
- У яких складах пишеться о або е?
2. Домашнє завдання: с. 80, вправа 187.