Ви Гість.

Розвиток зв'язного мовлення на тему: «Письмовий переказ тексту» Дятел

Останнє редагування: 2013-03-25

Автор: Дякова Альона Сергіївна

Матеріал підготувала вчитель початкових класів ФМГ №17 Дякова А.С.

 

 

Тема. Твір – опис за поданим початком і планом „Строкатий дятел – лісовий лікар"

Мета: навчити дітей складати твір-опис за поданим початком і планом, збагачувати словниковий запас учнів; ви­ховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: репродукції картин художників, ілюстрації дятла, таблиці.

Хід уроку

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань

2.1.  Загадка

Їх тіло вкрите пір'ям,

І більшість з них літають.

То хто ж оті тварини,

І як їх називають?   (Птахи)

2.2.  Розгадування загадкового кросворда.

(Вчитель виставляє ілюстрації із зображенням птахів.)

 

 

 

 

 

д

р

о

х

в

а

з

о

з

у

л

я

 

 

 

 

 

 

 

л

а

с

т

і

в

к

а

 

с

о

л

о

в

е

й

 

 

 

 

 

 

 

л

е

л

е

к

а

 

 

1.  Який птах найважчий в Україні? (Дрохва)

2.  Хоч гнізда свого не має,

    яйця іншим підкладає

          та у лісі в холодку

         все кує: Ку-ку! Ку-ку!    (Зозуля)

     3.  Швидко скрізь цей птах літає,

          безліч мушок поїдає,

          за вікном гніздо будує,

          тільки в нас він не зимує.    (Ластівка)

4.  В мене є великий хист,

          Я співаю, як артист.

         Спів мій радісний усюди

         Люблять слухати всі люди.    (Соловей)

5.  Довгі ноги, довгий ніс.

          Прилетів — обід приніс:

         смач­них жабеняток

         для своїх маляток.   (Лелека)

- Що об'єднує всіх цих тварин?

- Чим вони від­різняються від інших тварин?

- Чому заєць, лисичка, білочка не можуть літати, а птахи можуть?

- Чим вкрито тіло птахів?

- Цікаво, навіщо пташкам пір'я? (Пір'я захищає їх від холоду, спеки та різних ушкоджень, допомагає постійно підтримувати високу температуру тіла).

3. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми поговоримо про дятла. Будемо вчитися описувати його. А також розширимо і поповнимо свої знання про цього птаха.

4. Робота з мовним матеріалом

4.1.  Загадки про дятла

- Хто знає загадки про дятла?

Вірно людям я служу,

їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників їм добуваю.   

Якого птаха підтримує хвіст,

коли він сидить на дереві? 

Відгадайте, діти,

хто має носик-долото?

Ним ко­мах з кори виймає,

про здоров'я лісу дбає.     

Цілий день працюю в гаї,

Діловито дзьобом б'ю.

Я не цвяхи забиваю,

Я комашок дістаю.  

Він стукоче: Тук-тук!

— Хто це там? — пита борсук.

— Це, — сказав Поважно лев,

— Добрий лікар

Всіх дерев.    

Хоч я не молоток —

По дереву вдаряю.

Кожнісінький куток

Обстежувать бажаю.  

Б'ється, стука молоток,

Поправляє нам садок.    

Хто комах з кори виймає,

Про здоров'я лісу дбає?  

4.2.  Зачитування віршів

 - Хто знає вірші про дятла?

По рецепту на базарі дятел вибрав окуляри,

натягнув собі на ніс, полетів трудитись в ліс.

У осінню хмуру пору хитрий жук зашивсь під кору.

Дятел глянув, сів на сук, носом тук — і згинув жук.

От які-то окуляри вибрав дятел на базарі.

М. Стельмах

Дятел дерево довбав,

Дятел гусінь діставав.

Добре дятел учинив,

Гарну справу він зробив.

Дятлик чув від діда, коли в лісі ріс:

Хто б про тебе відав, якби не твій ніс?

Дятлик тер свій лобик, а потім звик,

Хоч довший за дзьобик у нього язик.

                            Дятлова кузня

В дятловій кузні гаряча пора.

Дятлова кузня стоїть край двора,

Дятел невтомно працює щодня —

Така роботяща у нього рідня.

Вчився він змалку так працювати,

Щоб шкідників з-під кори добувати.

                                                        М. Сингаївський

— Чому вірш названо «Дятлова кузня»?

4.3.         Чи знаєте ви, що...

          Життя дятлів тісно пов'язане з деревами. На них вони їдять, гніздяться, ховаються від воро­гів. У лісах нашої країни живе їх 11 видів.  

Дятли - осілі птахи, але восени і взимку кочують у пошуках їжі. Найбільш поширеним на Україні є дятел строкатий вели­кий. Маса його 100 г.

Розмножується дятел навесні. У цей час у лісі чути бара­банний стук. Це самець закликає до себе самку і сповіщає, що прийшла пора будувати гніздо. Гніздиться в дуплах де­рев, але не приносить в них ані бадилиночки. Пташенята повзають по голому дну. Самка відкладає 5 яєць і насиджує 14-15 днів. Близь­ко місяця батьки годують пташенят комахами, личинками. Далі вони переходять до самостійного життя.

Живляться дятли переважно комахами, їхніми личинками. Цих птахів називають лікарями дерев, бо вони  знищують величез­ну кількість комах-шкідників. Вистукуючи стовбури дерев, вони дізнаються – яке дерево пошкоджене, бо здорове відгукається дзвінко, а пошкоджене глухо.

Узимку, коли немає комах, вони їдять на­сіння сосни, ялини. Роздовбують шишку, встромлюючи її в щілину кори. Під деревами нагромаджують купу вилущених шишок. Це місце називають "дятлова кузня".

Дятлів у наших лісах небагато, тому вони потребують охорони.

 

4.4. Легенда

- Хто знає легенду про дятла?

                                                              Легенда про дятла

Одного разу бідний чоловік пішов на Великдень до лісу зрубати дерево. Тіль­ки він почав рубати, як до нього підійшов старий дід і сказав: «Не рубай дерево. Іди додому. В тебе буде достатньо грошей, щоб купити дров і жити без злид­нів».          

Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав: «Піду до того дерева, попрошу ще грошей». Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево. Тут і з'явився старий дід, він зрозумів, що чоловіка до лісу при­вела жадібність. Тоді дідусь мовив: «За твою жадібність перетворю тебе в пта­ха, стукай все життя по деревах».

     Так з'явився птах дятел.

- Чому вчить нас ця легенда?

Фізкультхвилинка

- Де, вороно - каркароно, ти була?

Що, вороно - каркароно, принесла?

- Покружляла, покружляла на горі,

горобців  порозганяла у дворі,

стріла півня розбишаку - пісняра

і чкурнула, дременула із двора.

5. Словникова робота

Строкатий -   який має різнокольорове забарвлення, оперен­ня (про птахів);

Оперенняжорстке

Тіло чорне з білими смугами, боки жовтуваті, підхвістя рожево-червоне

Хвісттвердий, пружний. На нього птах опирається, коли лазить по деревах.

Крилаширокі і тупі, з білими пля­мами

Голівка - на потилиці має червону шапочку

Дзьоб - прямий, гострий, міцний,  як долото.  Він є знаряддям для роздовбування кори і добу­вання корму.

Лоб і щоки -  білі

Язик -  із зазубринами, далеко висо­вується з рота. Тому птахи можуть діставати їжу із щілин.

Лапи - короткі сильні, на­гадують щипці (два пальці вперед, два — назад).

  1. 5.              Складання (усно) твору за поданим початком і планом (2 – 3 учні)

 

Зачин

Дятел — це невеликий птах, який гніздиться в дуплах дерев.

 

 

Основна частина

 

1. Яке оперення має дятел?

2. Які в нього спинка і крила?

3. Яка голівка?

4. Які дзьоб і язик?

5. Які у дятла лапи?

6. Який в нього хвіст?

Кінцівка

Яку користь приносить дятел?

 

7. Зразки твору

Дятел

На одному з дерев дятел влаштувався. Який він красивий!

Голова й спинка чорні, на потилиці червона плямочка, а на чорних крилах білі цяточки й смуги. Весь барвистий, тому його строкатим дятлом і прозвали.

Сів дятел на стовбур дерева. Роздовбає кору, дістане шкідника і з'їсть. І подумав я: недарма дятла лісовим лікарем називають. Він лікує хворі дерева.

                                                                                               (Г. Скребицький)

Дятел — це невеликий птах, який гніздиться в дуплах дерев.

Оперення у нього жорстке. Спинка чорна з білими смугами, боки жовтуваті, підхвістя рожево-червоне. Широкі чорні крила з  білими пля­мочками. На маленькій голівці червона шапочка, а лоб і щоки білі. Прямим, гострим і  міцним, як долото, дзьобом він видовбує у корі щілину, а потім своїм довгим із зазубринами язиком, наче пінцетом, дістає шкід­ливих комах та короїдів. Короткі сильні лапи на­гадують щипці. Хвіст твердий і пружний. На нього птах опирається, коли лазить по деревах.

Дятла називають лікарем дерев, бо він  знищує величез­ну кількість комах-шкідників.

8.  Написання учнями твору

9.  Перевірка написаного

Пам'ятка

1.

Чи є у творі зачин?

2.

Чи виділена кожна частина в абзац?

3.

Чи достатньо розкрита основна частина? Чи послідовно розміщені речення? Чи вдалі переходи від однієї частини до другої?

4.

Чи правильно пов'язані між собою речення? Чи не повторюються одні й ті самі слова та вирази? Можливо, потрібно замінити деякі з них більш вда­лими?

5.

Чи відповідає назва твору його змісту? Чи немає зайвих слів або речень, що не стосуються теми?

6.

Чи є у творі кінцівка? Постарайся, щоб останнє речення зробило текст завершеним.

7.

Чи не пропустив букву, чи правильно написав слова, поставив знак у кінці речення?  Не впевнений,  запитай у вчителя.

Зачитування  кращих творів.

10. Підсумок уроку

Чи  сподобався вам урок?

– Чого ви навчились на цьому уроці?

– Що нового дізналися сьогодні?

Діти малюють дятла на альбомних аркушах.

 

Активні користувачі за останні 15 хвилин: