Розмноження квіткових рослин
Останнє редагування: 2013-03-25
Автор: Крутенюк Людмила Анатоліївна
Тема. Розмноження квіткових рослин. Як виростити нову рослину з насінини. Як виростити нову рослину без насіння
Мета: формувати уявлення про розмноження квіткових рослин, умови проростання насіння (тепло, вода, повітря), умови росту і розвитку рослин (тепло, вода, повітря, світло), про способи розмноження рослин іншими органами — листком, частинами стебла, кореневими паростками; вміння пророщувати насіння, вирощувати рослини з насіння, розмножувати кімнатні рослини різними способами; формувати вміння бачити проблему і формулювати її у формі запитання, цілеспрямовано сприймати об'єкт або його частину, узагальнювати сприйняття; виховувати спостережливість під час спільної діяльності (виконання довготривалих дослідів).
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання (тести)
1)Органи відсутні у: а) водоростей; б) хвойних рослин; в) мохів;
(назвати водорость – агар - агар)
2)Спорами розмножуються: а) хвойні рослини;б) папороті;в) хвощі;
3) Хвойні рослини поділяються на:
а) дерева, кущі, трави; б) дерева, кущі; в) дерева, трави;(назвати рослину - ялівець)
4) Хвойні рослини розмножуються: а) шишками; б) спорами; в) насінням;
(назвати рослину - сосна)
5) До квіткових рослин належать: а) фіалки; б) папороть; в) бузок;
6)Насіння квіткових рослин утворюється з:
а) квітки; б) плоду; в) шишки;(назвати рослину - мальва)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Сьогодні продовжимо вивчення рослин. Звідки взялася така велика кількість рослин? Із чого вони виростають?
Як розмножуються квіткові рослини, ми дізнаємося сьогодні на уроці. Органом розмноження квіткових рослин є квітка. (Відео)
Плід з насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в природі? (Відео)
Хто весело літає над рослинами? (Бджоли, комахи, метелики, джмелі)
Так. Це різні комахи збирають із квіток солодкий сік — нектар. Крім нектару, у квіток є пилок. Коли комаха сідає на квітку, пилок потрапляє на її тіло. Комаха перелітає до іншої квітки і переносить на неї пилок. Так відбувається запилення. Бджіл, метеликів, джмелів називають комахами-запилювачами.
Але не всі квіти яскраві, великі і мають запах. Тому багато квітів запилюються вітром. Вітром запилюються і дерева: дуб, вільха, береза. (Відео)
Вітер переносить жовтий пилок над посівами пшениці, вівса...
Плоди захищають насіння і сприя.ть його розповсюдженню.
Плоди і насіння рослин дуже різноманітні. Вони можуть бути великими і твердими, як у горіха, дрібними і легкими, наче порошинки, як у тополі. Великі й соковиті плоди ростуть на наших яблунях і грушах. Вони дуже поживні й багаті на вітаміни, а тому їх охоче поїдають як люди, так і птахи та звірі. Насіння не пошкоджується в них у шлунку. Потрапляючи разом з послідом у ґрунт, воно проростає.
Слухання вірша «Крилате насіння».
Кружляє над нами насіння крилате,
Радіє насіння, що вміє літати.
Це клени високі з осінньої гілки
Синів проводжають в далеку мандрівку.
І згадують сумно дерева бувалі:
Колись і вони над землею літали.
— Ми знову знялись би, як наше насіння,
Та роки не ті, і тримає коріння.
Кружляє у небі насіння крилате,
Радіє насіння, що вміє літати.
Одна насінина з кленової крони
Довірливо сіла мені на долоню.
і каже: — Я довго блукала над містом,
Але на асфальт не наважилась сісти.
Благаю, мій друже, якщо це не важко,
Візьми й посади мене в землю, будь ласка.
Я виросту кленом у нашому краї
І листом зеленим тебе привітаю.
- Чому насінина не наважилась сісти на асфальт?
- Які умови потрібні насінині для проростання, для росту і розвитку рослин?
2. Практична робота.
Розгляд насінини квасолі.
Демонстрація дослідів, описаних у підручнику (С. 122). (Завдання для дослідів учні отримали заздалегідь.Спостерігали за проростанням насіння.)
- Чому не проросло насіння у холодному місці? (Для проростання насіння потрібне тепло.)
- Чому не проросло насіння квасолі, коли воно було залите водою? (Не було повітря.)
- Чи проросло насіння, коли воно було покладене на зволожену тканину, накрите такою самою тканиною і поставлене у тепле місце? Чому? (Було тепло, повітря і вода.)
Учні доходять висновку: для проростання насіння потрібні такі умови: вода, тепло, повітря.
Фізкультхвилинка.
3. Демонстрація дослідів, описаних у підручнику (С. 123) і проведенихучнями в живому куточку за один-два тижні до уроку.
- Чому пожовтіла і зів'яла рослина, яку не поливали? Яка ж умова необхідна для росту рослин? (Вода)
- Чому паросток, який був накритий склянкою, має поганий вигляд? (Не вистачало повітря)
Зробіть висновок, які загальні умови потрібні для проростання насіння і для подальшого росту і розвитку рослин. (Вода, повітря, тепло, світло)
- Подивіться на останні досліди і зробіть висновок, чим відрізняється паросток квасолі, який посадили у прожарений промитий пісок, від паростка, який росте у звичайному ґрунті. Чому він такий слабкий, відстає в рості, хоча їх обох поливали, розпушували ґрунт і пісок, тримали на світлі?
- Яка ж п'ята умова необхідна для життя рослин? (Поживні речовини).
4. Як виростити нову рослину без насіння?
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Робота з таблицею «Розмноження рослин».
Розгляд рослин, які розмножуються бульбами, цибулинами, кореневищами, відводками, листками,
5. Робота з підручником за завданнями.
6. Закріплення вивченого матеріалу Гра «Назвіть зайве слово»
Бульбами розмножуються картопля, цибулина, мак, пролісок, тюльпан.
Стеблом розмножуються верба, смородина, нарцис, аґрус.
Насінням розмножуються огірок, кріп, цибуля, морква, капуста.
7. Підсумок уроку
• Які умови потрібні, щоб рослина добре росла і розвивалась?
• За допомогою яких органів розмножуються рослини?
• Назви рослини, які розмножуються цибулинами, бульбами.
8. Домашнє завдання
Опрацювати статті підручника (С. 120—125), читати і переказувати, відповідати на запитання. Виростити нову кімнатну рослину за допомогою одного із способів, що вивчали сьогодні.