Ви Гість.

Бібліотечний сайт

Останнє редагування: 2013-01-16

Автор: Лампіга Алла Віталіївна

Бібліотечний сайт

Основне завдання сучасної бібліотеки не тільки навчити читати і аналізувати книгу, а й навчити орієнтуватися у великому потоці інформації, швидко знаходити і виділяти головне, задовольнити інформаційні потреби суспільства. Тому необхідно модернізувати роботу шкільного бібліотекаря, озброїти його сучасними комунікаційними технологіями, адже змінюється не тільки суспільство, а й роль самого шкільного бібліотекаря, його підхід до обслуговування читачів. Виникає потреба у оволодінні комп’ютером як засобом інформації, який підвищує рівень масмедійної грамотності працівника бібліотеки. Роль бібліотекаря у навчально-виховному процесі  щораз збільшується, але не потрібно забувати, що збільшуються й вимоги до працівника бібліотек. Сучасний бібліотекар повинен вміти:

грамотно працювати з інформаційними ресурсами, знаходячи та представляючи інформацію в тому вигляді, в якому вона необхідна користувачу;

тримати «руку на пульсі» інформаційного ринку;

- створювати власний інформаційний продукт (електронні каталоги і картотеки, електронні формуляри, рекомендаційні списки літератури, огляд сайтів в Інтернеті);

- підтримувати комп’ютерну техніку, мережі в робочому стані, вміти працювати на всіх видах техніки, які є в бібліотеці.

 Саме ці завдання змінили роль і самого шкільного бібліотекаря, його підхід до обслуговування читачів. Змусили зайнятися самоосвітою, самовдосконаленням, підвищенням кваліфікації. Сьогодні вже мало мати доступ до Інтернету для того, щоб надавати своїм користувачам можливість користуватись чужими ресурсами, потрібно ще зуміти показати свої.

Наша бібліотека отримала завдання створити свій власний продукт – свій сайт в Інтернеті. Звичайно, цьому передувала велика і кропітка робота, але за допомогою вчителів інформатики і учнів старших класів, нам вдалось здійснити задумане. І ось результат: наша електронна адреса lib.pmg17.vn.ua. Тепер будь-який читач зможе завітати на нашу сторінку і ознайомитись з гімназійною бібліотекою, її роботою, ресурсами та послугами.

 Що ж це за поняття – веб-сайт, веб-сторінка? Наскільки складно і наскільки просто відкрити свій веб-сайт? Сьогодні наша бібліотека має можливість поділитись досвідом у вирішенні цих питань. Веб-сторінка – це документ, або сукупність документів, об’єднаних у сайт і пов’язаних однією темою. Веб-сторінка бібліотеки висвітлює інформацію, яка є цікавою і корисною для читачів. Це може бути інформація про фонди, літературу, каталоги, картотеки, режим роботи, правила користування бібліотекою, тематичні заходи, книжкові виставки, інформаційні послуги, що надає ця бібліотека користувачам. Веб-сайт – це віртуальний інформаційний центр, який об’єднує тематично пов’язані між собою веб-сторінки. Веб-сайт є презентацією діяльності бібліотеки в мережі Інтернет. Як правило, веб-сайт позначається трьома буквами  www – World Wide Web (Всесвітнє павутиння). Сайт - це і є в нашому розумінні електронна сторінка.

 Робота над сайтом починається з визначення головної мети, того, для чого він буде існувати. Потрібно прийняти за правило, що сайт здійснюється саме для читачів, а не для самих бібліотекарів.

Головна мета сайту:

1.Надати інформацію про бібліотеку, її послуги, фонди, заходи;

2.Надати користувачам Інтернету он-лайновий доступ до власних ресурсів;

3.Допомогти дітям зорієнтуватися в мережі, запропонувати їм посилання на цікаві та корисні ресурси;

4.Привернути увагу до роботи шкільної бібліотеки, читанню, книгам.

 Завдання сайту:

 для структур управління – констатація участі бібліотеки в рішенні освітянських і виховних завдань;

для читачів (учні, вчителі, батьки) – привернути увагу до подій бібліотечного життя, інформування про бібліотечні послуги, пошук шляхів співробітництва, залучення до читання окремих книг;

для колег-бібліотекарів - презентація досвіду роботи, обмін інформацією.

Зміст сайту:

·    висвітлення діяльності бібліотеки;

· окремі напрямки діяльності (довідково-бібліографічна, індивідуальна, масова;

·    робота відділів бібліотеки;

·   загальний фонд чи його складові частини(учбова література, художня література, періодика, медіатека;

·    бібліотечні послуги.

Етапи роботи над сайтом:

1. Визначення мети і завдань, змісту сайту, читацького призначення;

2.     Розробка структури сайту.

3.     Аналіз і відбір матеріалів:

складання і редагування текстів;

фотозйомки, обробка зображень.

4.     Створення сайту.

5.     Ведення сайту.

Структура сайту бібліотеки ФМГ № 17:

Головна

Про бібліотеку

Привітання завідувачки бібліотеки

Основні завдання бібліотеки

Історія бібліотеки

Паспорт бібліотеки

Актив бібліотеки

Реклама бібліотеки

Фотогалерея

Правила користування бібліотекою

Структура бібліотеки

Читацький абонемент

Читальний зал

Каталоги і картотеки

Інтернет-центр

Ресурси бібліотеки

Фонд бібліотеки

Уроки та тести

Каталоги бібліотеки

Періодичні видання

Корисні посилання

Нові надходження

Діагностика

Календар знаменних дат

На допомогу вчителям

На допомогу учням

Шкільним бібліотекарям

Для найменших читачів 

Сайт повинен бути зручним у використанні. Користувач(читач) повинен легко орієнтуватись і знаходити необхідну йому інформацію. Організація сайту потребує сумісних зусиль декількох фахівців: дизайнера, веб-майстера, програміста. Не говорячи вже про постійну роботу по оновленню, поповненню, зміни матеріалу. Таким чином, створення і підтримка сайту потребує кадрового і фінансового забезпечення. Створення індивідуального дизайну означає, звичайно, багато. Але на цьому цінність сайту не вичерпується. Його необхідно постійно поповнювати новою інформацією, матеріалами, щоб не втратити інтерес користувача(читача). Сайт – це обличчя нашої бібліотеки в глобальній мережі. Він не тільки представляє нас, нашу роботу, головне його завдання залучати до нас нових читачів. Саме створення власних веб-сайтів впливає на змінення ролі бібліотеки і сприяє створенню в ній нового інформаційного, інтелектуального та навчаючого простору.

Деякі розділи сайту знаходяться на стадії розробки, та потребують поповнення фактичного матеріалу та інформації у розділах сайту.

 


Активні користувачі за останні 15 хвилин: