Власні ресурси бібліотеки ФМГ №17
Останнє редагування: 2013-01-16
Автор: Лампіга Алла Віталіївна
Власні ресурси бібліотеки ФМГ №17:
Бібліотечні уроки та тести
1 клас - «Про книгу і бібліотеку»
Мета уроку: ознайомити дітей зі шкільною бібліотекою, правилами користування бібліотечними книгами; виховувати почуття поваги і шанобливого ставлення до книги.
2 клас - «Періодичні видання для молодших школярів»
Мета уроку: розширити знання дітей про дитячу періодичну пресу; активізувати інтерес до неї. Розвивати уміння самостійно читати дитячу періодику. Практично ознайомити з поняттями «число журналу», «рік видання», «примірник», «комплект». Розвивати навички читання, комунікативні здібності. Виховувати любов до рідного слова.
3 клас - «Структура книги»
Мета уроку: ознайомити учнів з книгознавчими поняттями
титульний аркуш, передмова, зміст, умовні графічні позначки, виноска, збірка авторська, збірка тематична; розвивати вміння самостійно знаходити потрібний твір за змістом творів.
4 клас - «Довідково-бібліографічний апарат для молодших школярів»
Мета уроку: виховувати у читачів інформаційну культуру, вміння користуватися ДБА; навчити дітей правильно вибирати книги, надавати дітям бібліотечно-бібліографічні знання, види каталогів, і картотек.
5 клас - «Елементи книги»
Мета уроку: ознайомити учнів з основними елементами книги, видами і способами оправи книги, з назвами структурних частин книжки.
6 клас - «Історія створення книги»
Мета уроку: дати відомості про книгу – історичну пам’ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування в Україні.
Популяризувати книгу – носія інформації.
Виховувати повагу до історії народу, його внеску в розвиток української культури.
7 клас - «Словники, довідники, енциклопедії»
Мета уроку: ознайомити дітей з існуючою довідковою літературою,
навчати дітей користуватись словниками, енциклопедіями, виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
8 клас - «Українські енциклопедичні видання»
Мета уроку: ознайомити учнів з існуючою довідковою літературою,
навчати школярів користуватись енциклопедіями, виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
9 клас - «Бібліотечно-бібліографічні засоби пошуку літератури. Робота із словниками, довідниками, енциклопедичною літературою»
Мета уроку: дати поняття про бібліографію, її призначення, ознайомити учнів з бібліографічними покажчиками; розвивати уміння і навики складати списки рекомендованої літератури; виховувати любов до книги.
10 клас - «Методи самостійної роботи з книгою»
Мета уроку: навчити учнів користуватися навчальною, довідковою та додатковою літературою. Писати та оформляти реферати, доповіді, конспекти.
11 клас
«Словник – інструмент пізнання світу. Науково-популярна і науково-пізнавальна література та форми роботи з нею»
Мета уроку: ознайомитись із видами словників; розвивати вміння працювати зі словником; збагатити словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови та рідного краю; розвивати вміння працювати в парах та групах.
До циклу бібліотечних уроків також входить таблиця оцінювання тестових завдань, а також Додатки, список використаної літератури, у яких представлені такі пам'ятки:
ПАМ'ЯТКА ЧИТАЧА
ЯК ЧИТАТИ КНИЖКУ
ЯК КОНСПЕКТУВАТИ КНИЖКУ, СТАТТЮ
ПРАВИЛА КОНСПЕКТУВАННЯ
ЯК ВЧИТИ ВІРШ НАПАМ'ЯТЬ
ЯК ПРАЦЮВАТИ НАД ТЕМАТИЧНИМИ ВИПИСКАМИ
ЯК ПРАЦЮВАТИ З КНИГОЮ
ЯК ЧИТАТИ НАУКОВО-ПІЗНАВАЛЬНУ ЛІТЕРАТУРУ
ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ БІБЛІОТЕКОЮ
Додатки можна використовувати у якості допоміжних засобів на бібліотечних уроках.
При створенні бібліотечних уроків були використані матеріали творчої групи бібліотекарів міста Шпола, а також матеріали Г.Ю.Георгієвської, розміщені у журналі "Шкільна бібліотека", №2'2010.
***
Таким чином, бібліотека нашої гімназій – це вируючий всесвіт інформації.
В сучасному інформаційному суспільстві функції бібліотеки та її працівників істотно змінюються. Бібліотека має бути зручним багатофункціональним інтелектуальним центром для читача, а бібліотекар повинен володіти високим професіоналізмом, бібліотечно-бібліографічні та технічні вміння та навички, бути консультантом, порадником та «поводирем» у світі інформаційного простору.
Працівники бібліотеки ФМГ №17 разом із вчителями та працівниками лабораторії інформаційних технологій постійно слідкують за роботою та оновленням інформації у локальній мережі, вивчають та доповнюють списки нових освітніх та фахових Інтернет-ресурсів, вдосконалюють свої знання та навички роботи з комп’ютером та Мережею.
***
Звісно, комп’ютер не може, та й не повинен замінювати вчителя, вихователя, бібліотекаря. Слово педагога завжди було і буде наймогутнішим знаряддям виховання та навчання дітей.
Інформаційні технології можуть використовуватись лише як допоміжний засіб у роботі із учнями, і ні в якому разі не потрібно захоплюватись використанням мультимедіа на уроках.
Тим не менш, новітні технології у школі та бібліотеці набувають все більшої популярності та престижу.