Ділення виду 90:30, 600:30, 800:200. Розв’язування простих і складених задач.
Останнє редагування: 2015-02-20
Автор: Головко Наталія Дмитрівна
Для перемикання слайдів скористайтеся клавішею вперед на клавіатурі →
3 клас
Урок математики
Тема. Ділення виду 90:30, 600:30, 800:200. Розв’язування простих і складених задач.
Мета: ознайомити учнів із діленням виду 80:20, 600:30, 800:400 різними способами. Удосконалювати обчислювальні навички і вміння учнів розв'язувати прості і складені задачі. Розвивати логічне мислення, математичне мовлення, пам'ять. Виховувати інтерес до уроків математики.
Обладнання. Мультимедійна презентація; роздаткові картки.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Усний рахунок.
2. Каліграфічна хвилинка.
- Число 81 поділили послідовно на 9 і 3. На яке число поділили 81?
81 : 9 : 3 = 81: (9 ∙ 3)
Відповідь: 81 поділили на 27.
- Запишіть це число каліграфічно у зошити.
3. Гра «Пригадай».
- Як поділити число на добуток?
24 : (3 • 2)
24 : (3 • 2) =24 : 6 = 4
(Щоб поділити число на добуток, можна спочатку обчислити цей добуток, і після того виконати ділення)
(24 : 3) : 2 = 8 : 2 = 4
(Спочатку ділимо число на один із множників, а потім результат поділити на інший множник).
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Цей спосіб ділення називають способом послідовного ділення.
- Його ми застосуємо для обчислень такого виду 80:20, 600: 30,
600 : 300.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Ознайомлення зі способами обчислень (с. 124,завдання788)
— Поясніть, як знайшли частку 80 : 20 способом послідовного ділення та способом випробовування.
— Знайдемо частку чисел 80 і 20 способом послідовного ділення. Дільник 20 замінимо добутком чисел 10 і 2
Щоб поділити число 80 на добуток чисел 10 і 2, поділимо 80 на 10 та одержаний результат 8 поділимо на 2, буде 4. 80 : (10 • 2) = (80 : 10): 2 = 8 : 2 = 4 80 : 10 = 8, 8 : 2 = 4, отже, 80 : 20 = 4.
— Але існує ще один спосіб обчислення таких часток.
Він називається способом випробовування (базується на табличних випадках множення і ділення). Розглянемо його. 80: 20
Випробовуємо числа, при множенні яких на число 20 одержимо 80. 20 -2 40 (число 2 не підходить); 20 • 3 = 60 (число 3 не підходить); 20 • 4 = 80 (число 4 підходить). Отже, 80: 20 = 4.
Таким чином, знайти частки чисел виду 80 : 20; 600 : ЗО; 800 : 200 можна двома способами:
1) способом послідовного ділення (застосувавши правило ділення числа на добуток);
2) способом випробовування (застосувавши знання табличних випадків множення і ділення).
2. Первинне закріплення [с. 124,завдання789)
Один учень коментує, а вчитель записує на дошці.
600 : 30 = 600 : (10 • 3) = (600: 10) : 3 = 60 : 3 = 20
800 : 40 = 800 : (10 • 4) = (800 : 10) : 4 = 80 : 4 = 20
1000 : 200 = 1000 : (100 • 2) = (1000 : 100) : 2 = 10 : 2 = 5
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване розв'язування прикладів (с. 124,завдання790)
60 : 30 = 60 : (10 • 3) = (60 : 10) : 3 = 6 : 3 = 2
90 : 30 = 90 : (10 • 3) = (90 : 10) : 3 = 9 : 3 = 3
100 : 20 = 100 : (10 • 2) = (100 : 10) : 2 = 10 : 2 = 5
80 : 40 = 80 : (10 • 4) = (80 : 10) : 4 = 8 : 4 = 2
60 : 20 = 60 : (10 • 2) = (60 : 10) : 2 = 6 : 2 = 3
100 : 50 = 100 : (10 • 5) = (100 : 10) : 5 = 10 : 5 = 2
800 : 400 = 800 : (100 • 4) = (800 : 100) : 4 = 8 : 4 = 2
800 : 40 = 800 : (10 • 4) = (800 : 10) : 4 = 80 : 4 = 20
2. Усна робота над задачею (с. 124, завдання 791)
— Що відомо у задачі? (900 яєць розклали в лотки, по 30 у кожний.)
— Про що запитується у задачі? (Скільки потрібно було лотків?)
— Чи можна відразу відповісти на запитання задачі? (Так.)
— Якою дією це дізнаємося? (900 : 30 = 30 лотків)
3. Робота над задачею (с. 124, завдання 792)
— Що відомо в задачі? (Для приготування розсолу для соління помідорів взяли 60 кг води.)
— Для приготування розсолу потрібна ще сіль. Чи відомо, скільки взяли солі? (Ні, невідомо.)
— А що сказано в задачі про сіль? (Її взяли у 20 разів менше.)
— Про що запитується у задачі? (На скільки кілограмів менше взяли солі, ніж води?)
— Чи можна відразу відповісти на питання задачі? (Ні, не можна.)
— Чому? (Не знаємо, скільки кілограмів солі взяли.)
— Чи можна про це дізнатися? Якою дією?
— Про що дізнаємося в другій дії? (Па скільки кілограмів менше взяли солі, ніж води.)
— Яку дію треба виконати?
— Складемо алгоритм і розв’яжемо задачу, склавши вираз
60 – 60 : 20 = 57(кг)
Відповідь: взяли солі взяли на 57 кілограмів менше, ніж води.
4. Пояснення розв'язання геометричної задачі (с. 124, завдання 793)
Розв'язання:
Трикутники: AOB, DOc, AOD, BOC, AOM, MOD, BOK, KOC, BAD, DCB, ABC, ADC.
Чотирикутники: ABKM, MKCD, ABCD, ABKO, OKCD, ABOM, MOCD
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв'язування логічних завдань
- Ганнуся відкрила книгу навмання і побачила, що сума номерів правої й лівої сторінок дорівнює 21. Чому дорівнює добуток номерів цих сторінок?
Відповідь: 10 х 11 =110
- 2 дитини з’їдають 2 піци за 2 години. Скільки піц з’їдять 4 дитини за 4 годин?
- Скільки піц з’їдять 2 дитини за 4год? (4)
- А якщо дітей буде четверо, тобто у 2 рази більше?
- То скільки піц з’їдять ці діти?(8)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яким способом розв'язання прикладів на ділення ми користувалися сьогодні на уроці? (Способом послідовного ділення і способом підбору.)
— Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
с. 125
№ 795- скласти та обчислити вирази
№ 796 - розв'язати задачу
Додаткова задача.
Для чотирьох курчат видали на добу 32 г проса. Скільки потрібно видати проса для двох курчат на 5 днів?