Вода на Землі. Стани води. Кругообіг
Останнє редагування: 2015-06-11
Автор: Денисик Оксана Олександрівна
Вода на Землі. Властивості води.
Три стани води
Мета
- навчальна: покращити та розширити знання про кількість вони на планеті, її походження та властивості; дослідити три стани води та процеси переходу з одного в інший; встановити значення води для всього живого на планеті;
- розвивальна: розвивати дослідницький підхід до вивчення природних явищ, вміння виявляти властивості води; продовжити формувати вміння працювати в групі, виділяти основну думку та висловлювати думку групи;
- виховна: виховувати бережне ставлення до води та розуміння наслідків її нестачі.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: атлас, карти, підручник, зошити, фото та відеоматеріали, мультфільм.
Основні поняття: гідросфера, випаровування, конденсація, кругообіг.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
1. Де ми зустрічаємо воду в повсякденному житті?
2. Як називається водна оболонка Землі? Пригадайте інші оболонки Землі.
3. Які властивості може мати вода?
4. Чи завжди вона має однаковий вигляд?
5. Про які стани води ми вже з вами говорили?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграф до уроку:
«Вода, у тебе нема ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке! Не можна сказати, що ти необхідна для життя! Ти — саме життя! Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями... Ти найбільше багатство на світі...»
(Антуан де Сент-Екзюпері)
Прийом «Асоціація».
Що найперше вам спадає на думку, коли ви чуєте слово «вода»? Які виникають асоціації?
Прийом «Багата уява»
Уявіть нашу планету без води. Опишіть картини, які ви намалювали в своїй уяві.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Вода – найпоширеніша речовина на Землі.
Пригадаємо, з чого складається молекула води. (2 атоми гідрогену та 1 атом оксисену) – Н2О.
Вода відіграє важливу роль у житті рослин, тварин і самої людини. Без неї не можливе існування живих організмів. Кожна доросла людина щодня споживає з їжею майже 2 л води. Здоров’я, існування людини й усього живого на Землі залежить від чистоти води. На нашій планеті є великі природні запаси води, однак несолоної (питної) води на нашій планеті в тисячі раз менше, ніж солоної.
Водою зайнято майже ¾ земної поверхні.
Розглянемо розподіл води на Землі.
2. Агрегатні стани води.
Завдання: пригадати три стани води (вивчались на попередніх уроках).
Розглянути процеси переходу з одного стану в інший за схемою.
Прийом «Павучок»
Разом із дітьми на дошці складаємо схему «Властивості води»
3. Кругообіг води в природі.
Завдання: чому попри випаровування чи випадання дощів, кількість води на Землі не зменшується і не збільшуються?
Кругообіг води — це процес обігу води в географічній оболонці, який об'єднує води в єдину взаємозв'язану систему і є найважливішою складовою частиною обміну речовини в природі. Основними факторами, які зумовлюють цей процес, є сонячна радіація і сила ваги. Найголовнішими складовими кругообігу є випаровування води, перенесення водяної пари на віддаль, конденсація (згущення) водяної пари, випадання опадів, інфільтрація (просочування) води в ґрунт і стік.
Є велике і мале коло кругообігу.
Прийом «Віршовані рядки»
Я і хмара, і туман,
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І скляною бути можу! (Вода)
Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона.
Пушинкою буває,
Бува, як скло,
Крихка, тверда.
Звичайно, підкажіть —... (вода).
Що то за вода, що літа? (Пара)
Сивий дід біля воріт
Усім очі заволік.
(Туман)
Над річкою, над долиною
Повисла біла полотнина.
(Туман)
V. Первинна перевірка засвоєних знань.
· Як називається водна оболонка Землі?
· Який природний мінерал в умовах Землі перебуває одночасно в трьох агрегатних станах?
· Чи має вода колір? смак? запах?
· Відтворіть на дошці якнайточніше схему будови гідросфери, та розподілу води на Землі.
· Що таке кругообіг води? Яким він буває? Що його спричиняє?
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф підручника.
Записати цікавинки про воду (загадки, цікаві факти, тощо)
Описати і намалювати подорож Краплинки.
VIІ. Підбиття підсумків уроку.