додавання двоцифрових чисел
Останнє редагування: 2015-02-25
Автор: Головко Наталія Дмитрівна
Для перегляду завдань у слайдах натискайте на зображення.
Відкритий урок математики
2 клас
ТЕМА: Закріплення усних прийомів додавання і віднімання двоцифрових чисел в процесі розв’язування прикладів і задач. Периметр многокутника.
МЕТА : Закріплювати і удосконалювати обчислювальні навички додавання і віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток в процесі розв’язування прикладів і задач; вчити учнів знаходити периметр многокутника; формувати вміння аналізувати задачі та потребу розв’язувати поставлені завдання швидко і правильно, навички роботи в парі і групі; розвивати логічне мислення, математичне мовлення учнів; виховувати навчальну активність.
ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна презентація; роздаткові картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
Любі друзі! До нас в клас
Завітали гості щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
А тепер зручно сідаємо
Наш урок розпочинаємо.
- Розпочнемо наш урок.
- А які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «Урок»?
У – успіх, усмішка.
Р – розум, радість.
О – організованість, обдарованість.
К – кмітливість, компетентність.
- Сподіваюся, що на цьому уроці, нас чекає успіх, радість, усмішка,
якщо ми працюватимемо організовано з розумними, кмітливими, обдарованими дітьми і будемо компетентними в запропонованих задачах.
- Хочу нагадати, в ході відповідей , використовуйте дані вислови:
Я вважаю… Я думаю… Я гадаю… Мені здається…
Я думаю по-іншому, бо… Я переконаний(на)…
- Знаючи ваше захоплення мультфільмами, я вирішила вам сьогодні
зробити сюрприз… Ми відправимося з вами у країну «Мультляндію», де з нами будуть працювати ваші улюблені герої.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування «Математичні поняття».
- Ми завітали у гості до Тома і Джері. У них виникла суперечка з приводу деяких понять. Давайте ми їм допоможемо.
Завдання 1 КАРТКА 1.
1) Назвіть компоненти дії додавання: |
● ● |
Чотирикутник, у якого всі кути прямі. |
2) Що таке прямокутник? |
● ● |
Зменшуване, від’ємник, різниця. |
3) Що отримаємо, якщо від суми віднімемо перший доданок? |
● ● |
Сума довжин усіх сторін многокутника. |
4) Назвіть компоненти дії віднімання: |
● ● |
Другий доданок. |
5) Що таке периметр многокутника? |
● ● |
Зменшуване. |
6) Що отримаємо, якщо до від’ємника додамо різницю? |
● ● |
Доданок, доданок, сума. |
2. Усний рахунок «Магічні квадрати».
- З нами хоче пограти Буратіно. Мальвіна йому дала завдання «Магічні квадрати», але щоб їх розв’язати, необхідно мати Чарівний ключик.
3. Розвязування логічної задачі.
Коли Буратино прийшов до черепахи Тортили по чарівний ключик, та винесла йому три коробочки: трикутну, квадратну і круглу. На круглій коробочцi написано: " Чарівний ключик", на квадратній — "Коробочка не порожня", а на трикутній — "Змiя". Тортила сказала: "Справді, в однiй коробочцi є чарівний ключик, а в iншiй — змiя. Але написи на усіх коробочках неправильні. Якщо вiдгадаєш, у якiй коробочцi чарівний ключик — вiн твiй". Допоможіть Буратiно знайти чарівний ключик, бо як вiдкриє не ту коробку, то його вкусить змія.
- Ми допомогли Буратіно отримати чарівний ключик і можемо ним скористатися, щоб розгадати «Магічні квадрати».
4. Каліграфічна хвилинка.
- Буратіно задоволений вашими відповідями. Але він просить у вас допомоги. Він своїм довгим носом не в змозі гарно записати каліграфічну хвилинку. Давайте ми йому допоможемо.
- Розташуйте числа в порядку збільшення суми цифр у їхньому записі:
38, 102, 54, 42, 88, 67, 95.
(102, 42, 54, 38, 67, 95,88)
III. Контроль, корекція й закріплення знань.
1. Складання і розв’язування рівнянь.
- А зараз ми з вами завітаємо до лісу та дізнаємося як справи у школярки-Маші. Мишко дав їй завдання і схоже вона з ним не впоралась. У Маші, як завжди, не має часу.
- У вас є завдання 3 на картках №2.
1) Якщо Мишко дасть Маші 17 яблук, то в неї стане 24. Скільки яблук у неї зараз? (Х + 17 = 24)
Х=24-17
Х =7
2) Якщо Маша з'їла 18 цукерок, і в неї залишилося 7. Скільки цукерок вона виготовила? (Х – 18 = 7)
Х =18 + 7
Х= 25
3) У Маші з Мишком всього 35 іграшок. Скільки їм треба повісити на ялинку, щоб у них залишилося 18 іграшок? (35 – Х = 18)
Х= 35 – 18
Х =7
- Молодці! Маша дякує вам за допомогу.
2. Фізкультхвилинка.
3. Творча робота над задачею.
- А зараз ми завітаємо до героїв ще одного мультфільма. А до кого?
Спробуйте здогадатися, відгадавши загадку :
Він веселий і незлий, |
Цей хороший дивачок. |
З ним господар — хлопчик Робін |
І товариш П’ятачок. |
До прогулянки він ласий, |
Є на мед чутливий нюх. |
Зветься плюшевий балясний, |
Цей ведмедик... (Вінні-Пух) |
- Цей кумедний ведмедик дуже полюбляє мед і пропонує нам
попрацювати з задачею, яку він склав, а розв’язати не може. Допоможемо?
З одного вулика Вінні-Пух взяв 25 кг меду, а з другого на 8 кг менше, ніж з першого, а з третього – 37 кг.
- Чого не вистачає в задачі? (Запитання)
- Подумайте, які запитання можна поставити до поданих виразів?
25 – 8 ; ( Скільки кілограмів меду взяв Вінні-Пух з другого вулика? (17)
25 + 37; (Скільки кілограмів меду взяв Вінні-Пух з першого і третього вуликів разом? (62)
25 + (25- 8); ( Скільки кілограмів меду взяв Вінні-Пух з першого і другого вуликів разом?) (42)
37 - 25 (На скільки кілограмів меду більше взяв Вінні-Пух з ІІІ вулика, ніж з І ? (12)
Відповідь: з ІІІ вулика Вінні-Пух зібрав на 12кг меду більше, ніж з І .
- Які ще запитання можна поставити до даних задачі?
- Чи можна поставити таке запитання:
- Скільки меду взяв Вінні-Пух з І вулика?
- Скільки коштує мед?
4. Знаходження периметра многокутника.
- З нами хочуть погратися Смішарики. Вони хочуть перевірити, чи вмієте ви знаходити периметр многокутника.
1) Знайдіть довжину маршруту між будинками Кроша, Їжачка та Нюші, якщо ці довжини – 8м, 5м і 5 м.
2) Ділянка Нюші огороджена парканом прямокутної форми. Знайдіть периметр паркана, якщо його довжина 5м, а ширина 4м.
3) Копач посадив грядку з полуницею квадратної форми. Знайдіть периметр грядки Копача, якщо сторона квадрата дорівнює 6 м.
IV. Підбиття підсумків уроку. Самооцінювання.
1. Гра «Мікрофон»
2. Продовж речення:
- На сьогоднішньому уроці мені сподобалися завдання …
- Найлегшим було…
- Найважчим було …