Ви Гість.

Вода. Властивості води.

Останнє редагування: 2015-02-26

Автор: Боголюбова Марія Миколаївна

Тема.  ВОДА ТА ЇЇ ВЛАСТИВОСТІ.

ДЕМОНСТРАЦІЯ: «Чарівні властивості води».

Мета.

 

Обладнання. Малюнок Капітошки, чорний ящик, склянки з водою, колби різної форми, цукор, сіль, пісок, фарба, піпетка, фільм про воду, схематичні малюнки, які називають властивості води, на партах розміщені назви груп: Сніжинка, Краплинка, Крижинка, Хмаринка, Росинка.

ХІД УРОКУ

I.             ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ.

Продзвенів уже дзвінок

Розпочати час урок.

II.          ФЕНОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ.

-  Яка пора року?

-  Який місяць?

-  Яке сьогодні небо?

-  Чи були опади?

-  Тепло сьогодні, чи холодно?

-  Яка погода була протягом тижня?

-  Які дні переважали?

 

III.      ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

 

-         Сьогодні ми з вами поговоримо про те, що лежить у чорному ящику…

(Винести під музику чорний ящик)

 

-         А здогадатися ви зможете, відгадавши загадку.

Відома здавна рідина, усяк її вживає.

Буває хмаркою вона, сніжинкою буває.

Бува, як скло, крихка, тверда.

Звичайна, підкажіть… (вода).

-      Отже, сьогодні ми будемо говорити про воду. Вивчимо властивості води за допомогою дослідів.

 

I.       ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

 

1.       Перегляд фільму про воду.

Вода є всюди – у повітрі, в рослинах, у живих організмах. Без води немає життя.

Дорослій людині треба випивати в день два з половиною літри води.

Для організму людини вода має дуже важливе значення. Без їжі ми можемо прожити кілька місяців, а без води не можемо прожити й кількох днів.

Без води засихають рослини, гинуть тварини.

Вода – багатство Землі. Вона потрібна для життя всіх живих організмів.

 

2.       Осмислення нового матеріалу.

 

    А чи знали ви, що огірок майже повністю складається з води?

    Що вода становить більше половини маси тіла людини?

 

v Де зустрічається вода в природі?

v До складу яких організмів входить вода?

v Чи можуть жити без води рослини, тварини?

v Як довго без води може прожити людина?

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (Під пісеньку Капітошки)

 

II.          ПРОВЕДЕННЯ І ДЕМОНСТРАЦІЯ ДОСЛІДІВ ПРО ВЛАСТИВОСТІ ВОДИ.

(Завдання виконується в групах по черзі кожним учнем. Висновок робить вся група, доповідає 1 член групи.)

Дослід 1. Виллємо воду на стіл. Що помітили? Вода розтеклася по столу.

Висновок. Вода – рідина. Вона текуча.

 

Дослід 2. Чи має вода форму?

Для цього наллємо воду з банки в посудини (колби, пляшки) різної форми.

-  Яку форму мала вода в банці?

-  Яку форму має тепер вода в колбах (пляшках)?

Висновок. Вода-рідина не має власної форми. Вона легко змінює свою форму, набираючи форму посудини, в яку її налили.

 

Дослід 3. Чи має вода колір?

Розгляньте воду у склянці.

Для цього поставимо в склянку з водою ложку.

-         Чи добре видно ложку? Так, ложку добре видно у воді.

Висновок. Отже, вода прозора рідина, без кольору.

 

Дослід 4. Чи має вода запах? (Пропоную понюхати воду.) Увага! Чи можна нюхати незнайому речовину?

— Як визначити запах рідини? (Понюхати)

— Як правильно визначити запах? (На відстані 20-30 см від обличчя тримати посудину з рідиною. Потім рухами руки спрямувати потік повітря у свій бік.)

— Чому необхідно робити саме так, а заборонено наближати ніс до ємностей, щоб понюхати? (Можна різким запахом обпалити носову порожнину.)

Висновок. Вода не має запаху.

 

Дослід 5. Чи має вода смак? (Пропоную скуштувати ковток води.) Увага! Якщо ви сумніваєтеся у чистоті джерела, пити з нього воду заборонено!

Висновок. Вода без смаку. 

-         А чому ж тоді говорять: «Смачна вода»?

-         Смак залежить від розчинених у воді речовин.

-         Переконаємось, що вода справді розчиняє деякі речовини.

-  Що знаходиться в склянках? Даю двом дітям скуштувати заздалегідь розчинені у воді сіль і цукор.

-         Чому сіль і цукор не видно у воді? (Вони розчинилися.)

Дослід 6.

-       Покладіть у воду грудочку цукру. Розмішайте ложечкою. Помітили, що цукор розчинився.

Висновок. Вода розчиняє речовини. Отже, вода розчинник.

Частинки речовини у воді стають невидимими і вода при цьому залишається прозорою. Ці речовини розчинилися у воді. Вода набула смак тієї речовини, яка в ній розчинилася.

В воді розчиняється і повітря. Ним дихають рослини і тварини, що живуть у водоймах.

Дослід 7.

Насипати в склянку з водою пісок (камінчики), розмішати паличкою.

-  Що спостерігаєте? (Пісок або камінчики не розчиняються у воді, а осідають на дно склянки.)

-         То чому ж пісок або камінчики видно у воді? (Вони не розчинилися.)

Висновок: Вода – розчинник, але розчиняє не всі речовини. Ви переконалися, що одні речовини розчиняються у воді, а інші – не розчиняються.

На дошці поступово прикріплюю схематичні малюнки навколо Капітошки.

-         Тож, давайте повторимо за піктограмами властивості води.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ.

 

I.             ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

  1. Робота в групах.

-           Шановні гості, Капітошка запрошує вас долучитися до нашої роботи. Послухайте, чи правильно дітки назвуть всі властивості води, які ми щойно дослідили.

-           Дорогі діти, Капітошка дає вам підказку. (Кожна група отримує конверт, в якому знаходяться схематичні малюнки, що відповідають властивостям води. Кожному учневі дістанеться 1 малюнок. По черзі (номер на емблемі) називають властивість води.)

 

За правильні відповіді дітям даруються краплинки.

 

2.  Робота з прислів’ями, приказками та прикметами про воду.

-           Які прислів’я про воду ви знаєте?

v Будь мудрий, як земля, а чистий, як вода.

v Річка – колиска життя.

v Вода – душа врожаю.

v Вода – великий санітар.

v Закрий міцніше кран, щоб не витік океан.

v  Сніг впаде на вологу землю – залишиться, а на суху – скоро зійде.

II.          ПІДСУМОК УРОКУ.

На згадку Капітошка дарує вам Краплинки. На них намалюйте ваше враження після уроку. Збережіть ці краплинки. Капітошка вам розкаже на наступних уроках, які важливі і дорогоцінні ці краплинки для живих організмів. А ще про те, як вони люблять подорожувати.

-         Де є в природі вода?

-         Чи можемо ми існувати без води?

-         Чи можуть рослини і тварини обійтися без води?

-         Які речовини розчиняються у воді?

-         Як потрібно ставитися до води?

-         Спробуйте створити за допомогою батьків в домашніх умовах дощ. На наступному уроці розкажете.

Активні користувачі за останні 15 хвилин: