конспект уроку
Останнє редагування: 2015-03-02
Вчитель початкових класів
закладу «Загальноосвітня
школа І-ІІІ ст. №11 ВМР»
Нечипорук І.О.
Тема: Якими бувають тварини?
Мета: Розширити в учнів уявлення про тварин як живих організмів, про умови, необхідні їм для життя. Формувати вміння встановлювати взаємозв'язки між тваринами і неживою та живою природою. Розвивати спостережливість, кмітливість. Виховувати потребу пізнавати тварин; виховувати любов до тварин.
Обладнання: презентація.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
ІІ. Хвилинка спостереження.
Вправа «Погода» (слайд 2)
• Яка зараз пора року?
• Який місяць?
• Яке число?
• Холодно чи тепло надворі було сьогодні зранку?
• Який стан неба за вікном?
• Яка температура повітря була зранку?
• Чи є зараз опади?
ІІІ. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
(слайд 3)
- Пригадайте, світ якої природи ми вивчаємо.(Живої.)
- Які живі організми належать до живої природи, окрім рослин? (Гриби, людина, тварини.)
- Відгадайте загадки.(слайд 4)
· Наче птиця, крила має,
Все літає та співає:
— Я медок вам ношу,
Не чіпайте, бо вкушу.(Бджола)
· Не дрімають карасі,
знають добре геть усі:
стерегтись потрібно злюки,
хижої, страшної …(Щука)
· В нас гуляє біля тину,
Має носик-намистину,
Сам він схож на будячок
Це колючий ….(Їжачок)
· Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкладає,
А у лісі в холодку
Все кує «ку-ку!», «ку-ку!»(Зозуля)
- Як можна назвати одним словом відгадки? (слайд 5) (Тварини.)
- До якої природи належать тварини? (Тварини – це жива природа.)
- Чому тварини належать до живої природи? (Тварини народжуються, дихають, живляться, дають потомство, помирають.)
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь на які класи поділяються тварини, де живуть, чим живляться, які тварини живуть самі по собі, які біля людини.
IV. Вивчення нового матеріалу.
- Чи можна уявити природу без тварин?
- Давайте глянемо (слайд 5), тварини поділяються на такі класи: комахи, риби, птахи, звірі.
- А де ж живуть тварини? (слайд 6)
üБілка, дятел (У лісі.)
- Які ще тварини живуть у лісі? (Вовк, заєць, їжак, лисиця, олень.)
üМетелик, коник-стрибунець (На лузі.)
- Що ж таке луг? (Луг - це територія, рясно вкрита травами і квітами.)
- Які ще тварини живуть на лузі? (Жаба, жайворонок, бджола,перепілка.)
üЧерепаха, окунь. (У воді.)
- Які ще тварини живуть у водоймі або поблизу неї? (Качки, гуси, бобри, жаби, риби.)
üЧерв’як, кріт. (У ґрунті.)
- Які ще тварини живуть у ґрунті? (Борсук, щур, миша,багатоніжки, безкрилі комахи.)
- Тварини, як і рослини, - це живі організми, що населяють нашу землю.
Що потрібно тваринам для життя? (Їжа, повітря, вода, схованка від ворогів, місце для влаштування житла.)
Чи можуть тварини жити без неживої природи? Чому? (Для життя тварин потрібно повітря і вода, сонячне світло і тепло. Для деяких тварин ґрунт є домівкою.)
Висновок: Тварини живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для влаштування житла.
- Ми вже знаємо, що тварини є частиною живої природи. А зараз послухайте казку.
Зустрілись якось на галявині Кінь та Їжак. Запропонував Їжак Коневі погостювати в нього.
- Не можу, - сказав Кінь.
- Чому? – запитав Їжак.
- Мені господарю допомагати треба, - відповів Кінь.
- Та навіщо тобі той господар. Будеш жити в лісі або у полі. Гуляти скільки захочеш і працювати не потрібно, - переконував Їжак.
- Ні, не можу, - відповів Кінь. – Господар мене любить, доглядає за мною. Ти, Їжаче – дика тварина, а я – свійська.
- Про що розповідається у казці?
- Поміркуйте, яку тварину ви назвали б дикою, а яку – свійською. Чому?
- Також ми ще можемо виділити тварин, які є домашніми і живуть біля людини лише як їхні улюбленці, для задоволення. (слайд 7)
«Про домашніх тварин» (відеоролик, слайд 8)
«Назвіть тварину» (слайд 9); «Про свійських тварин» (відеоролик, слайд 10).
«Назвіть тварину» (слайд 11); «Про диких тварин» (відеоролик, слайд 12).
Висновок. Тварини, які живуть у людини для задоволення – домашні; які є помічниками людей – свійські; які живуть самі по собі і не потребують догляду людини – дикі.
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
§ «Назвіть тварину». Яка тварина зайва? Чому? (слайди 13, 14,15)
§ Розділіть тварин на диких та свійських. (слайди 16, 17, 18, 19)
§ «Хто зайвий?» (слайд 20) (Кіт – домашній, інші дикі; метелик – комаха, інші звірі.)
§ «Потрібно доглядати!» (відеоролик, слайд 21)
VI. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання. (слайд 22)
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Доведіть, що тварини – частина живої природи.
- Які групи тварин ви знаєте? Наведіть приклади.
- Де мешкають ці тварини?
2. Робота з батьками.
- Підготуйте розповідь про свого домашнього улюбленця.