Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини
Останнє редагування: 2013-03-25
Матеріал підготовлений вчителем початкових класів ФМГ № 17 Головащенко Ю.В.
Тема. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини.
Мета: познайомити учнів з правописом закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; закріпити знання учнів про написання вивчених граматичних форм; розвивати спостережливість учнів, увагу, інтерес до вивчення мови; виховувати старанність у навчанні.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Аналіз переказу (зачитування найкращих робіт)
ІІІ. Удосконалення каліграфічних навичок.
(слайд)
Словниковий диктант (Взаємоперевірка)
ІV. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
- Утворіть словосполучення. Визначте відмінок іменників.
Думати над (задача) Пригощу смачним (чай)
Стояти під (верба) Під прямим (кут)
Жити з (надія) Стою під (душ)
(слайд)
- Чому в одному відмінку у нас вийшли різні закінчення?
V. Повідомлення теми та мети уроку
- З іменниками якого роду ми сьогодні працюємо?
- З формою якого відмінка ми сьогодні працюємо?
- А яку проблему будемо розв'язувати?
- Сформулюйте тему уроку.
(слайд)
VІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошуково-аналітична робота.
Учні самостійно опрацьовують вправу 148
2. Робота з таблицею.
Як підсумок - заповнення пропусків у таблиці.
(слайд)
3.Пошуково-аналітична робота.
Самостійне опрацювання вправи 153.
4. Робота за таблицею.
Як підсумок - заповнення пропусків у таблиці.
(слайд)
Порівняйте ці дві таблиці.
- У чому різниця?
Фізкультхвилинка
VІІ. Закріплення та систематизація знань.
1. Дидактична гра "Хто не помилився жодного разу?"
(Запис на дошці)
- Поставте подані іменники у орудному відмінку однини. Запишіть у зошит.
Н.в. О.в.
площа площею
лілія лілією
учень учнем
плащ плащем
соловей солов'єм
2. Робота за підручником. Вправа 158.
Прочитай виразно вірш. Які почуття виражає в ньому автор? Знайди у вірші незнайомі слова і з'ясуй їх значення.
Мово моя українська — батьківська, материнська,
рідна мені до болю,— дужий я із тобою!
Я твоїм вольним гомоном(гамір) повнюсь, як ватра(вогонь) пломенем,
плачу твоїм я шепотом, тішуся твоїм щебетом.
Лину до друзів леготом (легкий приємний вітерець) — гуком твоїм — перегуком.
Валентин Бичко
2. Поясни закінчення іменників в орудному відмінку однини.
Візьми до уваги! Іменники жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини вживаються як без прийменників, так і з прийменниками із, за, над, під, між, перед та ін.
3. Розподільний диктант
-о... , -е ..., -є ....
Книга, їжа, лампа, меч, пісня, гай, дощ, стіл, лінія, верба, м'яч, п'єса.
VIII. Підсумок уроку
— Відгадайте загадки, відгадку поставте в орудному відмінку і підніміть картку-закінчення -ом, - ем, - єм.
• Тоненьке, вузеньке, По землі в'ється,
Як батіг довге, але не б'ється.
Людини боїться, молоко вживає,
У лісі їх багато, мабуть кожен знає. (Вуж)
• Щоб жили у мирі скло,
Пластмаса, шкіра,
Целофан, хутро й бетон,
Пінопласт, папір, картон,
Всіх здружу я, крім людей.
Зрозуміли, хто я?.. (Клей)
- Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
І замела мітлою слід. (Лисиця)
- Маленький хлопчик у сірій свитинці
по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
- Який птах у чужі гнізда свої яйця кладе? (Зозуля)
— Сформулюйте правила, які ми вивели на сьогоднішньому уроці. Наведіть приклади.
— Що вивчили і запам'ятали на уроці?
ІХ. Домашнє завдання