Матеріали до уроків
Останнє редагування: 2015-02-16
Автор: Гончарова Ольга Іванівна
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ
ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
ЗАКЛАД «ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №10
ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ»
Матеріали до уроків української літератури (10-11 класи)
номінація «Електронно-освітні ресурси»
Гончарова Ольга Іванівна
учитель української мови та літератури
«спеціаліст вищої категорії»
тел. (096)462-40-71
м. Вінниця
2015
Автор-укладач Гончарова Ольга Іванівна, учитель української мови та літератури закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10 Вінницької міської ради».
Гончарова О.І. Матеріали до уроків української літератури (10-11 класи)
Електронно-освітній ресурс / – Вінниця: 2015.
Рецензенти:
Максименюк О.М. заступник директора з навчально-виховної роботи,
учитель української мови та літератури вищої кваліфікаційної категорії, «учитель-методист» закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10 Вінницької міської ради»
Черній Т.А. учитель української мови та літератури «спеціаліст вищої категорії», учитель-методист
В запропонованому посібнику розкриваються теоретичні основи використання презентацій як виду електронно-освітніх ресурсів. Посібник містить презентації уроків за чинною програмою українська література, апробованих в умовах загальноосвітнього навчального закладу та аудіо-й відеоматеріали до них. Рекомендовано для використання в роботі учителів української мови та літератури
Вступ
Сучасний педагог повинен створити умови для розкриття індивідуальних здібностей учня, використовуючи новітні методи, засоби, форми навчання.
Сьогодні інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) є невід’ємною частиною життя кожної людини. Тому важливим залишається впровадження ІКТ в навчальний процес. Одним із видів такого впровадження є використання на уроках презентацій.
Презентація – це зручна конструкція, в якій легко орієнтуватися. Аналіз науково-методичної літератури та періодичних видань показав, що мультимедійні презентації здатні реалізувати багато проблем у процесі навчання, а саме:
- Використовувати передові інформаційні технології.
- Змінювати форми навчання та види діяльності в межах одного уроку.
- Полегшувати підготовку вчителя до уроку та залучати до цього процесу учнів.
- Розширювати можливості ілюстративного супроводу уроку, подавати історичні відомості про видатних митців, тощо.
- Реалізувати ігрові методи на уроках.
- Здійснювати роботу в малих групах або індивідуальну роботу.
- Дають можливість роздруківки плану уроку та внесення в нього заміток та коментарів.
- Проводити інтегровані уроки, забезпечуючи посилення міжпредметних зв’язків.
- Організовувати інтерактивні форми контролю знань, умінь та навичок.
- Організовувати самостійні, дослідницькі, творчі роботи, проекти, реферати на якісно новому рівні з можливістю виходу в глобальний інформаційний простір.
Проведення уроків при комплексному застосуванні традиційних та мультимедійних технологій забезпечує набуття учнями не тільки глибоких та міцних знань, а й вміння розвивати інтелектуальні, творчі здібності, самостійно набувати нові знання та працювати з різними джерелами інформації.
Електронно-освітні матеріали на основі презентацій, розміщені у цьому посібнику, призначені для вчителів української мови та літератури. Матеріали можна використати на уроках української літератури в 10-11 класах і на позакласних заходах для розвитку пізнавальної й творчої діяльності учнів.
Презентації розроблені згідно з чинною програмою вивчення української літератури.
З використанням поданих матеріалів до уроків можна застосовувати такі методи навчання:
-
лекція з елементами бесіди;
-
демонстрація;
-
педагогічне оповідання;
-
ділова гра, ситуація, проблемне питання;
-
виступ учня з попереджувальними завданнями;
-
підсумкова творча робота (презентація).
-
Методичні рекомендації
Поданий електронно-освітній посібник «Матеріали до уроків української літератури (10-11 класи)» варто використовувати під час вивчення української літератури в 10-11 класах, можна використовувати й у позакласній роботі.
Матеріали створені відповідно до чинної програми.
Використання презентацій дасть змогу вчителеві реалізувати багато навчальних проблем. Це насамперед швидка зміна форм навчання й видів діяльності протягом уроку, залучення учнів до процесу навчання, полегшення використання на уроках ілюстративного матеріалу, організація й здійснення роботи в групах, парах, індивідуальної діяльності.
Під час уроку за допомогою презентаційного матеріалу учитель може застосовувати різні методи навчання: лекції з елементами бесіди, демонстрації, ділові ігри, проблемні питання, виступи учнів із попередньо підготовленими завданнями. А твкож здійснювати контроль і перевірку засвоєних знань, умінь і навичок.
Матеріали містять інформацію щодо вивчення теорії літератури, біографії письменників, поетів, а також зразки українського й світового мистецтва: живопису, музики, архітектури, скульптури й кіно. Учитель може використовувати їх не тільки для застосування традиційних методів та прийомів вивчення української літератури, а для впровадження елементів компаративного аналізу твору, літературного явища, напряму, течії.
У посібнику подаються окремим блоком аудіо- та відеоматеріали. Це зроблено виключно з технічною метою, щоб використовувати поданий матеріал у своїй презентації незалежно від мультимедійного технічного засобу, яким користується учитель на тому чи іншому уроці.
Презентації створені у відкритій формі, що дає змогу вільного доступу й внесенню певних змін, доповнень на розсуд учителя.
До поданого методичного посібника входять:
-
Матеріали до уроків української літератури в 10 класі (М.Старицький, І.Франко, М.Коцюбинський, Леся Українка. Життя і творчість. Вивчення творів: М.Старицький «Оборона Буші», І.Франко «Мойсей», «Зів’яле листя», Б.Грінченко «Каторжна», М.Коцюбинський «Іntermezzo», Леся Українка «Лісова пісня» ).
-
Матеріали до уроків української літератури в 11 класі ( І.Багряний «Тигролови», О.Турянський «Поза межами болю», Ю.Яновський «Вершники», Г. Тютюнник «Три зозулі з поклоном»).
-
Аудіо- й відеоматеріали до уроків (10 клас: відеоматеріали про життя і творчість І.Франка, Б.Грінченка, М.Коцюбинського, Лесі Українки. Епізоди із твору Лесі Українки «Лісова пісня»;
аудіоматеріали: записи віршів І.Франка «Ой ти, дівчино, згоріха зерня», «Чого являєшся мені», «Декадент», М.Коцюбинського «Що записано в книгу життя».
11 клас: відеоматерали про життя і творчість Ю.Яновського,
Епізоди із художніх фільмів за творами І.Багряного «Тигролови», О.Турянського «Поза межами болю»
Для розробки матеріалів автор використовував відкриті ресурси мережі Інтернет та художню, наукову й методичну літературу
-
Список використаних джерел
1. Биков О. Новітні інформаційні технології в навчально-виховному процесі О. Биков // Школа. – 2008. – № 7.
2. Букач А. Інформаційні та комунікаційні технології в освітній системі міста А. Букач // Школа. – 2007. – № 12.
3. Клочек Г. Д. Риторика слова і слайду // За інформаційним ресурсом http://www2.kspu.kr.ua/blogs/klochek//?cat=1
4. Зимняя И. А. Ключевые компетентности как результативно-целевая основа компетентносного подхода в образовании И.А.Зимняя. – М. : Исследовательський центр проблем качества подготовки специалистов, 2004.
5. Кучерук О. Уміння – передусім [Текст] / О. Кучерук // Укр. мова і літ-ра в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2008. – № 10.
6. Пархомець І.Ю. Нові інформаційні технології навчання І.Ю.Пархомець // Управління школою. – 2007. – № 29.
7. Слоньовська О. Конспекти уроків з української літератури для 11-х класів. К., “Рідна мова”, 2001
8. Слоньовська О., Сушевський Б. Конспекти уроків з української літератури для 10-х класів. К., “Рідна мова”, 2000
-